روزه تـــــــوی این مـــــاه گـــــرم و تشـــنگی های خــاطـــره انــــگـــیز

نویسنده : sمحمد
تاریخ:یکشنبه 1 مرداد 1391-10:27 ق.ظ

 

امام صادق (علیه السلام)  فرمودند :«به توخبر بدهم که اصل اسلام وفرع آن واوج عظمت وقله شکوه آن چیست ؟» عرض کردم : بفرمایید .

فرمودند : اصل  اسلام نماز و فرع آن زکات است و اوج عظمت و قلة شکوه اسلام ، جهاد در راه خدا است .سپس فرمودند :« به تو بگویم که درهای خیر از کدام راه به روی انسان گشوده می شود ؟ روزه گرفتن ، سپر آتش جهنم است . »
حضرت پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود :« خداوند فرموده است : روزه برای من است و پاداش آن را من خودم می دهم .»
روزه ماه های گرم در گذشته نه چندان دور چه قدر خاطره انگیز تر بود .از سحر هایی که با آب تنها گفتن های مرحوم داودی شروع میشد . قبل از ظهر مرد های روستا برای گذران روز گرم با الاغ و تراکتور به پایین  و دور دست روستا میرفتند. و تا عصر همان جا در یک غار گچی به استراحت میپرداختند. غارخیلی سرد بود یعنی هرچه بالاتر بروی سرد تر میشد. افراد مسن تر همون اول غار رختخواب پهن میکردن . و جوان ترها بالا تر میرفتند.وقتی وارد میشدی چشم تا لحظه های از دیدن محروم بود. و کم کم چشم عادت میکرد. هر سال کف بواسطه ابراه بودن خراب میشد و باید با ماسه و سنگ سکویی درست میکردند تا روی ان بساط خواب پهن  شود. گاهی همون اول غار نماز جماعت میخواندند. دو تا برکه نزدیک ورودی غار بودند . که اب تنی و شصتن لباس توشون انجام میشد.بعضی در سایه کوه به کارهای مثل درست کردن (شواک) وسیله ای که با ان کاه را  و علوفه را جا بجا میکنند) یه عده (اٌرمه - از موی بز طناب و از طنابها  درست میشد  طناب محکم و بلندی است)   درست میکردند. خاطره یخهای هفتگل که شور بودند و تا  به ده برسد کلی ازشون اب میشد.  اب خودن های موقع افطار که ادم را فوق العاده سنگین میکرد.
موتور برقی که برای زیر زمین مسجد کولر ابی روشن میکرد برای خانم ها  و دعای افتتاح خوندن مرحوم سید عباس .  و پیر مردهای که همه دعا را از بر بودند. و همخوانی میکردند. نوشیدنی ابلیمو رایج ترین  شربت بود.و دوغ چرب روستا که ادم باخوردنش توان راه رفتن نداشت.
روزگاری گذشت. خدا همه گذشتگان رو رحمت کنه.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic